Bilim Kaşifleri Kitabı
Bilim Kaşifleri Kitabı
 • 21/03/2022

Millî Eğitim Bakanlığı, çocuklar ve gençleri bilim dünyasına ait birçok soruyla keşfe davet ediyor. “Yapay zekâ düşünebilir mi? Zamanda yolculuk mümkün mü? Sesleri görebilir miyiz?” gibi 50 farklı soruya yanıt veren ve konularla ilgili bilgi derinleştirici deneyler sunan “Bilim Kâşifleri” kitabına linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.meb.gov.tr/ebook/2021/05/bilisim-kasifleri/index.html

IBM Skills Build
IBM Skills Build
 • 11/11/2021

Öğrenci ve öğretmenler için pek çok becerilerini geliştirebilecekleri, IBM firması tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir öğrenme platformu.

UDEMY
UDEMY
 • 11/11/2021

Udemy, yetişkinlere ve öğrencilere yönelik, alanında profesyonel gönüllü eğitmenler tarafından oluşturulan kursları içeren eğitim teknolojisi, kitlesel çevrimiçi açık ders ve bir çevrimiçi öğrenme platformudur.

Codecademy
Codecademy
 • 11/11/2021

Codecademy çevrim içi eğitim platformu. Aralarında Python, Java, JavaScript, Ruby programlama dilleri ile HTML, CSS işaretleme dillerinin yer aldığı Codecademy, bunların yanında komut satırı ve Git teknolojilerinde de eğitim vermektedir.

Coursera
Coursera
 • 11/11/2021

Coursera, Stanford Üniversitesi'den Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuş, çeşitli alanlarda ve konularda kitlesel çevrimiçi açık ders ya da herkes tarafından yararlanılabilecek, ücretsiz çevrimiçi eğitim veren bir sosyal girişimcilik kuruluşudur.

edX
edX
 • 11/11/2021

EdX, kâr amacı gütmeyen, açık kaynaklı bir başka çevrimiçi öğrenme platformudur. 2012'de Harvard Üniversitesi ve MIT tarafından kuruldu; bu nedenle en ileri teknolojileri ve teorileri öğreneceğinizi tahmin edebilirsiniz. EdX bugün, 60 okul kapsamaktadır bünyesinde. Muhtemelen Harvard Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimlerine Giriş'e yanlışlıkla gidebilirsiniz bu sitede gezinirken.

GitHub
GitHub
 • 11/11/2021

Bazen bir soruna takıldığınızda referans kitaba bakmanız gerekir. Bu referans kitap GitHub. Popüler web tabanlı Git depo barındırma hizmetinde, 80'den fazla farklı programlama dilini kapsayan 500'den fazla ücretsiz programlama kitabı bulabilirsiniz ve kodlama öğrenebilirsiniz üstelik bu, ortak kütüphane gönüllüler tarafından sıklıkla güncellenir.

MIT Open Course
MIT Open Course
 • 11/11/2021

Zaten temel öğrendiyseniz ve biraz daha ağır - kodlama arkasındaki teoriyi keşfetmek gibi - amaçlarınız varsa MIT'in bilgisayar bilimleri konusundaki açık dersleri harika bir kaynak. Ve programlamaya giriş, sınıflara giren ücretsiz ders yazılımı sitesinden yararlanmaya başladıysanız giriş seviyesinde Java ve C programlama öğrenebilirsiniz.

Code Avengers
Code Avengers
 • 11/11/2021

Yeni Zelanda'ya ortaya çıkan Code Avengers, JavaScript, HTML ve CSS kullanarak oyunları, uygulamaları ve web sitelerini nasıl kodlayacağınızı öğreten eğlenceli ve interaktif programlama kursları sunan bir platformdur. Her dersin tamamlanması yalnızca 12 saat alır ve İngilizce, Rusça, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Türkçe ve Portekizce olarak dersler mevcuttur.

Khan Academy
Khan Academy
 • 11/11/2021

Khan Academy, 2006 yılında eğitimci Salman Khan tarafından "herkese, her yerde, dünya standartlarında, bedelsiz eğitim" sloganıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur.

Free Code Camp
Free Code Camp
 • 11/11/2021

Burada, profesyoneller ve öğrencilerden oluşan bir topluluğa ağ kurarak ve katılarak HTML5, CSS3, JavaScript, Veritabanları, DevTools, Node.js, Angular.js ve Agile development öğreneceksiniz. Kodlama becerilerinizde birlikte çalışacaksınız, böylece ücretsiz uygulamalar oluşturabilirsiniz. Platform kar amacı gütmeyen bir platformdur.

Scratch
Scratch
 • 11/11/2021

MIT Media Lab tarafından geliştirilen Scratch, 2003 yılından itibaren ücretsiz hizmet vermekte olup ve 5 ile 16 yaş grubunun kodlama mantığını kavramasını hedefleyen kullanımı kolay bir kodlama eğitimi platformudur.

Code.org
Code.org
 • 11/11/2021

”Her okuldaki her çocuğun bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” sloganıyla hareket eden ve ücretsiz bir platform olan Code.org ile kodlama mantığını temel seviyeden kavrayabilirsiniz.

Kodu Game Lab
Kodu Game Lab
 • 11/11/2021

Kodu Game Lab, kodlama ve tasarım becerisi olmayan çocuk ve yetişkinler için 2009 yılında Microsoft firması tarafından geliştirilmiş oyun kodlama programıdır. Sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara ücretsiz olarak kurulabilen KoduGame ile basit bir görsel programlama dili kullanarak PC ve XBOX için oyunlar geliştirebilirsiniz.

Compute It
Compute It
 • 11/11/2021

Compute it diğer uygulamaların aksine kodlamayı farklı bir yönden ele almış bir oyundur.Bu oyunda odak nokta kod okuma.Yani Compute it’i tamamladıktan sonra, bilgisayarın bazı kodları nasıl okuduğu konusunda bir beceri kazanacaksınız.Bu da başkaları tarafından yazılan kodları incelerken anlamanızı kolaylaştıracak ve bilgisayarın nasıl kodları nasıl anladığını bildiğiniz için daha az hata yapacaksınız.

Run Marco
Run Marco
 • 11/11/2021

“En maceracı kod saati” sloganı ile hareket eden Allcancode Run Marco,çocuklara bilgisayar bilimi ve kodlamayı eğlenceli vakit geçirecekleri şekilde öğrenecekleri etkinliklerle kavratıyor.

Türkçe de dahil 30 dile çevrilmiş ve ücretsiz hizmet veren Allcancode platformunu ister kendi sitesi üzerinden çevrimiçi olarak isterseniz de hem Android hem de İOS cihazınıza uygulama olarak indirerek kullanabilirsiniz.

Urfa STEM ve Bilim Merkezi Youtube Kanalı
Urfa STEM ve Bilim Merkezi Youtube Kanalı
 • 10/11/2021

Urfa STEM ve Bilim Merkezi tarafından oluşturulan ve kodlama alanında pek çok eğitici içeriğin yer aldığı youtube kanalı.

Adventure Box
Adventure Box
 • 21/10/2021

Adventure Box, oynayarak kodlama.

Yaşam için Kodlama
Yaşam için Kodlama
 • 21/10/2021

Kapsamlı kodlama platformu öğretmenler için etkileyici kaynaklara sahiptir.

Sphero Eğitim
Sphero Eğitim
 • 21/10/2021

Havalı robotlar ve yaratıcı oyun programlamayı karşı konulmaz hale getirir.

Code.org Kullanma Rehberi
Code.org Kullanma Rehberi
 • 21/10/2021

Code.org Kullanma Rehberi Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi öğretmenlerinin Kodlama konusunda code.org kullanabilmesi için yapması gereken adımlardan oluşmaktadır.

Kök Kodlama
Kök Kodlama
 • 20/10/2021

Robot için harika kodlama platformu blokların ötesinde içerik sunar
Sonuç: Kök Kodlama, sanatsal tasarımı ve yaratıcı problem çözmeyi teşvik ederek
STEAM müfredatınıza tam olarak uyar.
Notlar: K–12 Fiyat: Ücretsiz